گیتار الکتریک

گیتار الکتریک یا گیتار برقی نوعی گیتار است که صدای آن به‌وسیله تقویت‌کننده‌ای الکتریکی تشدید و یا تغییر می‌یابد. استفاده این ساز در موسیقی از دهه ۱۹۳۰ آغاز شد. گیتار الکتریک در سبک‌های مختلفی از جمله راک، متال، بلوز، پاپ، جاز و هیپ هاپ استفاده می‌شود؛ اما در سبک راک، متال و بلوز به عنوان ساز اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارتعاشات وارده بر سیم‌های گیتار توسط قطعه‌ای به نام پیکاپ به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌شود. در واقع پیکاپ همانند یک میکروفون عمل می‌کند، با این تفاوت که چون یک سیستم مغناطیسی است فقط ارتعاشات سیم فلزی گیتار را دریافت کرده و آن‌ها را به صورت سیگنال صوتی درمی‌آورد و از طریق پیکاپ سلکتور می‌توان پیکاپ مورد نظر را انتخاب کرد. سپس سیگنال‌ها از طریق یک سیم به تقویت‌کننده فرستاده می‌شوند و در آخر صدای تقویت‌شده توسط یک یا چند بلندگو پخش می‌شود. در ابتدا گیتارهای الکتریکی تنها یک پیکاپ داشتند، اما امروزه با دو تا پنج پیکاپ نیز ساخته  می‌شوند.

انواع گیتار الکتریک:

از نظر بدنه : این ساز را از نظر بدنه می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد: بدنه توپر و بدنه توخالی. گیتارهای بدنه توخالی مورد استفاده نوازندگان جاز قرار می‌گیرد، در صورتی که بدنه توپر عموماً در موسیقی راک و متال کاربرد دارد.

 

از نظر تعداد سیم‌ها : معمولاً گیتارهای الکتریکی شش سیم دارند. بعضی نیز دارای ۱۲ سیم می‌باشند که هرجفت با یک نت کوک می‌شود، منتهی با اکتاوهای متفاوت، این گیتارها اکثراً در موسیقی فولک کاربرد دارند. گیتارهای ۷ و ۸ سیمی نیز وجود داردند که البته غیرمعمول هستند.

منبع : ویکی پدیا

 

 

مشاهده به عنوان جدول فهرست
نمایش در هر صفحه

گیتار الکتریک Mr Frankie M-04

گیتار الکتریک Mr Frankie M-04 | فروشگاه اینترنتی رویال صوت
تماس برای قیمت

گیتار الکتریک Mr Frankie M-07

گیتار الکتریک Mr Frankie M-07 | فروشگاه اینترنتی رویال صوت
تماس برای قیمت

گیتار الکتریک Mr Frankie M-08E

گیتار الکتریک Mr Frankie M-08E | فروشگاه اینترنتی رویال صوت
تماس برای قیمت

گیتار الکتریک Mr Frankie M-09E

گیتار الکتریک Mr Frankie M-09E | فروشگاه اینترنتی رویال صوت
تماس برای قیمت

گیتار الکتریک Mr Frankie M-10E

گیتار الکتریک Mr Frankie M-10E | فروشگاه اینترنتی رویال صوت
تماس برای قیمت

گیتار الکتریک Mr Frankie M-15Q

گیتار الکتریک Mr Frankie M-15Q | فروشگاه اینترنتی رویال صوت
تماس برای قیمت

گیتار الکتریک Mr Frankie M-21D

گیتار الکتریک Mr Frankie M-21D | فروشگاه اینترنتی رویال صوت
تماس برای قیمت